ANCOM: Internetul fix a crescut de șase ori mai mult la țară decât la oraș

acum 1 ora 7

ANCOM a prezentat luni raportul pentru anul 2025.â

Documentul indică o maturizare a conexiunilor de internet fix, cu un creștere în mediul rural de 6% și doar 1% în mediul urban. Numărul total al conexiunilor de internet fix a depășit 7 milioane, o creștere de 3% în anul 2025.

Internet mobil: Românii folosesc în medie 0,5 GB/zi

Datele ANCOM arată că 4 din 10 conexiuni sunt Gigabit, în principal pe fondul creșterii celor cu fibră optică până în locuință/sediu (FTTH) la 5,7 milioane, iar traficul mediu lunar a ajuns la 102 GB per locuitor, o creștere de 15%.

În ceea ce privește internetul mobil, sunt înregistrate 22,3 milioane de conexiuni active, dintre care 19,5 milioane au utilizat 4G şi/sau 5G. Conexiunile 5G au crescut în 2025 cu 45%, depăşind 5 milioane, iar traficul mediu lunar a fost de 14,7 GB per locuitor, o creștere de 16% în 2025, adică 0,5 GB/zi.

Statisticile arată că, în ceea ce privește telefonia mobilă, numărul cartelelor SIM rămâne...

Sursa: https://www.mediafax.ro/economic/ancom-internetul-fix-a-crescut-de-sase-ori-mai-mult-la-tara-decat-la-oras-23759581

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.