Andrei Nemțișor, elevul de 14 ani, care a luat medalie de aur la Olimpiada Balcanică de Matematică.Are în palmares mai multe distincții internaționale

acum 1 ora 5

La numai 14 ani, Andrei Nemțișor, absolvent al Colegiului Național „Costache Negruzzi” din Iași, a reușit o performanță de excepție. Adolescentul a obținut medalia de aur la Olimpiada Balcanică de Matematică.

Elevul ieșean a pus România pe hartă în cadrul celei de-a XXX-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori (JBMO 2026), unde a obținut un punctaj maxim și s-a clasat pe primul loc.

Pentru Andrei, succesul din cadrul competiției este o încununare a anilor de muncă depuși pentru a atinge un nivel de performanță de care puțini sunt în stare.

„Am obținut pentru al doilea an la rând medalie de aur cu punctaj maxim. Pe mine nu m-a surprins neapărat acest rezultat. Mă așteptam oarecum, având în vedere rezultatul de anul trecut, dar sigur că m-am bucurat foarte tare.

An...

Sursa: https://www.gandul.ro/educatie/andrei-nemtisor-elevul-de-14-ani-care-a-luat-medalie-de-aur-la-olimpiada-balcanica-de-matematica-adolescentul-are-in-palmares-mai-multe-medalii-20935867

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.