Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a depus o propunere legislativă prin care plafonul maxim al sumelor în numerar ce pot fi păstrate în casieria operatorilor economici la finalul fiecărei zile este majorat de la 50.000 de lei la 200.000 de lei.
Inițiativa are scopul adaptării legislației la realitățile economice actuale și reducerea poverii administrative în principal asupra întreprinderilor mici și mijlocii, care sunt obligate în prezent să efectueze depuneri bancare frecvente, suportând costuri suplimentare și riscuri legate de transportul și gestionarea numerarului.
Deputatul AUR Lucian Mușat este inițiatorul proiectului de lege. El arată că propunerea legislativă urmărește majorarea plafonului de numerar din casieria companiilor românești de la 50.000 de lei la 200.000 de lei, pentru a reduce presiunea administrativă asupra firmelor și pentru a le oferi mai multă flexibilitate în desfășurarea activității.
Sursa: https://www.gandul.ro/diverse/aur-propune-majorarea-plafonului-de-numerar-pentru-companiile-romanesti-la-200-000-de-lei-20935985 Declinarea răspunderii !!!
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.

acum 1 ora
18






















English (US) ·
Romanian (RO) ·