Poliția australiană a confiscat 2,7 tone de cocaină, după ce au fost realizate percheziții într-un sistem de buncăre subterane din vestul orașului Sydney, potrivit BBC.
Captura este una record pentru țară.
Drogurile valorează 500 de milioane de euro
Drogurile au o valoare de piață estimată la 500 de milioane de euro. Poliția le-a descoperit vineri, în compartimente ascunse sub podele false în trei containere maritime la o proprietate din Londonderry, potrivit sursei.
Doi bărbați în vârstă de 21 și 25 de ani au fost arestați la fața locului. Ei sunt acuzați de deținere a unei cantități comerciale de droguri importate ilegal, controlate la frontieră. Se presupune că cei doi au încercat să fugă de poliție, mai arată sursa citată.
Cocaina a fost introdusă ilegal în Australia prin orășelul Midge Point din nordul Queenslandului. Ea a fost adusă la ordinul unui g...

acum 1 ora
10





















English (US) ·
Romanian (RO) ·