Valurile de caniculă devin tot mai frecvente în țara noastră, iar în ultimii ani, temperaturile au depășit pragul de 40 de grade C, în unele regiuni din țară.
Specialiștii recomandă, deci, adaptarea programului zilnic și a obiceiurilor pentru a reduce efcetele caniculei asupra sănătății, scrie The Independent.
Evită să faci activități solicitante în orele de vârf
Între orele 11:00 și 17:00, căldura atinge cele mai ridicate valori. Dacă se poate, programează activitățile fizice dimineața sau seara și acordă-ți o pauză la prânz.
De asemenea, mesele grele solicită organismul în perioadele caniculare. Alege să mănânci salate, fructe, legume, iaurt, pește și mâncăruri care nu trebuie pregătite la temperaturi ridicate. Evită și excesele de grăsimi și alimentele foarte condimentate.
Caută umbra atunci când ieși afară
Specialiștii spun că expunerea directă la soare trebuie limitată. Folosește-te de umbrele, copaci, copertine sau alte spații umbr...

acum 1 ora
6






















English (US) ·
Romanian (RO) ·