Firmele ar putea păstra 200.000 de lei cash în casierie. Proiect depus de AUR

acum 1 ora 17

Inițiativa este prezentată de AUR drept o măsură de sprijin pentru companiile românești, în special pentru întreprinderile mici și mijlocii, care, potrivit partidului, sunt obligate în prezent să facă depuneri bancare frecvente și să suporte costuri suplimentare pentru transportul și gestionarea numerarului.

Lucian Mușat: IMM-urile ar primi „o gură de oxigen”

Deputatul AUR Lucian Mușat, inițiatorul proiectului, susține că modificarea ar oferi firmelor mai multă flexibilitate în gestionarea încasărilor și cheltuielilor curente.

„Venim cu o nouă lege pentru companiile românești, aceea de a ridica plafonul de casierie de la 50.000 de lei, cât este astăzi, la 200.000 de lei. Acest plafon a fost scăzut, din păcate, la 50.000 de lei, iar astfel companiile mici românești nu mai pot jongla cu încasările și cu cheltuielile”, a declarat Lucian Mușat.

Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/firmele-ar-putea-pastra-200-000-de-lei-cash-in-casierie-proiect-depus-de-aur-23762597

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.