Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, afirmă că premierul demis, Ilie Bolojan, a blocat ocuparea posturilor de medici în spitalele de stat, sub pretextul „reformei”. Potrivit lui Rogobete, decizia premierului a lăsat 2000 de medici fără un loc de muncă, în timp ce spitalele se confruntau cu lipsa de personal.
„Hai să aprindem puțin lumina. Pentru că, dacă tot acesta este sloganul pe care s-au cheltuit milioane în ultimele săptămâni, măcar să vorbim și despre realitate”, spune Rogobete.
„Ca fost ministru al Sănătății am semnat peste 2.000 de diplome de medic specialist. Peste 2.000 de tineri care au terminat rezidențiatul, au promovat examenul de specialitate și au primit recunoașterea oficială a profesiei prin semnătura mea.
Știți ce au primit mai departe? În foarte multe cazuri, șomeri”, precizează fostul demnitar.
„Nu a fost de acord cu scoaterea la concurs a posturilor de care spitalele aveau disperată nevoie”
Potrivit lui Alexand...

acum 1 ora
15






















English (US) ·
Romanian (RO) ·