Acțiunea la nivel național s-a desfășurat în perioada 25 mai – 12 iunie 2026, la începutul sezonului cald, perioadă în care crește riscul de autoaprindere și incendii.
Comisarii de mediu au dat 18 amenzi în valoare totală de 850.000 lei, 5 avertismente și a dispus măsuri de remediere pentru deficiențele constatate. De asemenea, inspectorii IGSU au aplicat 157 de sancțiuni contravenționale, din care 36 de amenzi, în valoare totală de 288.000 lei.
Principalele nereguli găsite au fost lipsa compactării și acoperirii corespunzătoare a deșeurilor, acumulări sau scurgeri de levigat, stații de epurare exploatate deficitar, sisteme de biogaz nefuncționale sau insuficient utilizate, rețele de hidranți nealimentate corespunzător sau deficiențe în monitorizarea factorilor de mediu.
Se propun clarificări legislative
„Deși depozitele verificate sunt amplasamente conforme, rezultatele controalelor arată că modul de exploatare zilnică poate genera riscuri importante p...

acum 1 ora
6





















English (US) ·
Romanian (RO) ·