În emisiunea Mediafax „Off the Record”, Horia Georgescu a precizat că USR este un partid format din oameni pregătiți, însă consideră că acesta este afectat de un „sentiment elitist de superioritate”, care l-a îndepărtat de principiile de la care a pornit.
„Dacă vor ieși din mecanica asta, se vor întoarce la valorile care au lansat acest partid, dar real, sincer, deschis, nu pe sinecuri, nu pe păstrarea cu orice preț a puterii în partid, și o alternanță sănătoasă, democratică, cred că USR are un loc în politica românească foarte bine stabilit”, a declarat fostul șef al ANI.
„Politica mare se face atunci când nu vrei să trăiești din politică”
Potrivit lui Horia Georgescu, principala problemă a USR este modul în care o parte dintre membrii partidului înțeleg rolul politicii.
„Eu cred că greșeala USR este că ei văd politica ca un mijloc de existență. Un mijloc de a-și câștiga o pâine”, a afirmat acesta, adăugând că e „greșit” faptul că mulți sunt angajați l...

acum 1 ora
7






















English (US) ·
Romanian (RO) ·