Kelemen Hunor spune, miercuri, la RFI, că exclude varianta alegerilor anticipate, pentru că ele nu pot fi organizate.
„Nu din cauza instinctului de supraviețuire a parlamentarilor, pur și simplu există o problemă politică”, afirmă Kelemen Hunor. „Cât timp va sta România fără Parlament după dezolvarea Parlamentului? O lună? Două luni? Trei luni? Patru luni? În România nu există posibilitatea să stai fără Parlament. În democrațiile parlamentare lipsa Parlamentului nu există”, continuă el.
Potrivit președintelui logica Constituției nu lasă loc pentru lipsa Parlamentului.
Poate sta o țară fără Guvern și fără Parlament?
„Ce vom avea (dacă nu avem Parlament – n.r.)? Fiindcă nu vom avea nici Guvern. De aceea am ajunge la alegerile anticipate, că nu avem nici Guvern. Deci să nu ai Parlament, să nu ai Guvern, Parlamentul nu poate fi dizolvat așa un pic, doar așa până când nu știu ce… Nu se poate da Parlamentului atribuții limitate, cum e în cazul Guvernului, dup...

acum 1 ora
11






















English (US) ·
Romanian (RO) ·