Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat la Bruxelles că țara sa este pregătită să avanseze rapid în negocierile de aderare la Uniunea Europeană și să deschidă toate grupurile de capitole rămase. Declarațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă comune susținute alături de Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, și António Costa, președintele Consiliului European.
Sandu: Moldova a livrat reforme în condiții dificile
Maia Sandu a spus că Republica Moldova a făcut progrese importante în domenii-cheie, de la justiție și drepturi fundamentale până la economie, energie și securitate. Potrivit acesteia, toți judecătorii sunt evaluați, iar procesul urmează să fie finalizat „în viitorul apropiat”.
„Într-un singur an, încrederea cetățenilor în sistemul judiciar aproape s-a dublat. Oameni care credeau că sunt mai presus de lege au aflat că legea este aceeași pentru toți”, a afirmat Maia Sandu.
Șefa statului a vorbit și despre...

acum 1 ora
15





















English (US) ·
Romanian (RO) ·