„Am avut o convorbire cu ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, E.S. Abbas Araghchi, privind situația actuală din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înțelegere semnat recent cu Statele Unite și abordarea României în conformitate cu dreptul internațional”, a transmis Oana Țoiu.
Ministra de Externe a reafirmat „angajamentul ferm și constant al României” pentru identificarea unor soluții diplomatice care să contribuie la consolidarea securității și stabilității atât în Orientul Mijlociu, cât și în regiunea noastră.
Totodată, Oana Țoiu a reiterat riscurile generate de „războiul ilegal de agresiune purtat de Federația Rusă”.
Țoiu cere redeschiderea Strâmtorii Hormuz
Ministra de Externe a subliniat necesitatea redeschiderii depline și în condiții de siguranță a Strâmtorii Hormuz, precum și restabilirea libertății de navigație.
Oana Țoiu a precizat că aceste măsuri sunt necesare pentru stabilizarea piețelor energetice, consolidarea se...

acum 1 ora
16






















English (US) ·
Romanian (RO) ·