Oana Țoiu a discutat cu ministrul iranian de Externe despre situația din Orientul Mijlociu și Strâmtoarea Hormuz

acum 1 ora 16

„Am avut o convorbire cu ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, E.S. Abbas Araghchi, privind situația actuală din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înțelegere semnat recent cu Statele Unite și abordarea României în conformitate cu dreptul internațional”, a transmis Oana Țoiu.

Ministra de Externe a reafirmat „angajamentul ferm și constant al României” pentru identificarea unor soluții diplomatice care să contribuie la consolidarea securității și stabilității atât în Orientul Mijlociu, cât și în regiunea noastră.

Totodată, Oana Țoiu a reiterat riscurile generate de „războiul ilegal de agresiune purtat de Federația Rusă”.

Țoiu cere redeschiderea Strâmtorii Hormuz

Ministra de Externe a subliniat necesitatea redeschiderii depline și în condiții de siguranță a Strâmtorii Hormuz, precum și restabilirea libertății de navigație.

Oana Țoiu a precizat că aceste măsuri sunt necesare pentru stabilizarea piețelor energetice, consolidarea se...

Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/oana-toiu-a-discutat-cu-ministrul-iranian-de-externe-despre-situatia-din-orientul-mijlociu-si-stramtoarea-hormuz-23762404

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.