Olguța Vasilescu: Guvernul Grindeanu trece dacă UDMR votează alături de PSD. „Sunt un partid serios, se țin de cuvânt”

acum 1 ora 14

Întrebată dacă PSD discută cu UDMR pentru obținerea voturilor necesare învestirii unui guvern Grindeanu, Lia Olguța Vasilescu a spus că, din informațiile sale, UDMR ar lua în calcul și susținerea unui guvern monocolor PSD.

„Eu știu că UDMR e un partid serios, care atunci când spune ceva și face, se ține de cuvânt, spre deosebire de alte partide românești, din păcate. Din câte am înțeles, domnul Hunor a declarat că prima variantă pentru ei ar fi refacerea coaliției cu toate partidele, exact cum au fost, dar că ar vota și un guvern care să fie monocolor PSD”, a declarat Vasilescu.

Vicepreședinta PSD a afirmat că, în cazul unui vot favorabil din partea UDMR, un Cabinet condus de Sorin Grindeanu nu ar avea probleme în Parlament.

„Dacă am avea voturile de la UDMR, vă spun că un guvern Grindeanu ar trece fără probleme”, a spus aceasta.

PSD mizează pe voturile obținute de Guvernul Veștea

Întrebată dacă PSD are ușa deschisă pentru voturi din zona suveran...

Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/olguta-vasilescu-guvernul-grindeanu-trece-daca-udmr-voteaza-alaturi-de-psd-sunt-un-partid-serios-se-tin-de-cuvant-23762638

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.