Ministerul Energiei de la Chișinău a anunțat miercuri că starea de alertă, instituită în contextul riscurilor regionale care au afectat securitatea aprovizionării cu energie electrică și produse petroliere, a expirat în 23 iunie și nu va fi prelungită.
Cu toate acestea, oficialii de la Chișinău admit că se mențin unele riscuri în ceea ce privește aprovizionarea.
„Decizia a fost luată în urma analizei evoluțiilor recente de pe piața energetică inclusiv în context regional, și are drept scop revenirea la funcționarea deplină a mecanismelor pieței energiei electrice și pieței produselor petroliere, în pofida menținerii în continuare a unor riscuri privind aprovizionarea”, a transmis Ministerul Energiei.
Instituția anunță că menține un nivel ridicat de monitorizare și de pregătire pentru eventuale situații de criză.
Pe durata stării de alertă, au fost implementate măsuri care au contribuit la menținerea stabilității sistemului electroenergetic și au permis ev...

acum 1 ora
5























English (US) ·
Romanian (RO) ·