Republica Moldova nu prelungește starea de alertă în sectorul energetic. Riscurile cu aprovizionarea se mențin

acum 1 ora 5

Ministerul Energiei de la Chișinău a anunțat miercuri că starea de alertă, instituită în contextul riscurilor regionale care au afectat securitatea aprovizionării cu energie electrică și produse petroliere, a expirat în 23 iunie și nu va fi prelungită.

Cu toate acestea, oficialii de la Chișinău admit că se mențin unele riscuri în ceea ce privește aprovizionarea.

„Decizia a fost luată în urma analizei evoluțiilor recente de pe piața energetică inclusiv în context regional, și are drept scop revenirea la funcționarea deplină a mecanismelor pieței energiei electrice și pieței produselor petroliere, în pofida menținerii în continuare a unor riscuri privind aprovizionarea”, a transmis Ministerul Energiei.

Instituția anunță că menține un nivel ridicat de monitorizare și de pregătire pentru eventuale situații de criză.

Pe durata stării de alertă, au fost implementate măsuri care au contribuit la menținerea stabilității sistemului electroenergetic și au permis ev...

Sursa: https://www.mediafax.ro/externe/republica-moldova-nu-prelungeste-starea-de-alerta-in-sectorul-energetic-riscurile-cu-aprovizionarea-se-mentin-23760955

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.