România a cucerit medalia de argint la Cupa Mondială de canotaj de la Lucerna

acum 1 ora 12

Echipajul masculin de patru rame al României a obținut medalia de argint la etapa de Cupă Mondială de canotaj de la Lucerna. Sportivii români au încheiat cursa pe locul al doilea, fiind devansați doar de reprezentanții Marii Britanii.

Echipajul României a urcat pe a doua treaptă a podiumului

Cosmin Iulian Pleșescu, Leontin Nuțescu, Andrei Vatamaniuc și Ciprian Tudosă au terminat finala cu timpul de 6 minute, 00 secunde și 78 de sutimi.

Medalia de aur a fost câștigată de echipajul Marii Britanii, care a înregistrat timpul de 5:58.39, în timp ce Franța a completat podiumul, cu 6:01.52.

Potrivit Agerpres, România a participat la etapa de Cupă Mondială de la Lucerna cu un singur echipaj.

Mesajul Federației Române de Canotaj

După obținerea medaliei de argint, Federația Română de Canotaj a transmis un mesaj de felicitare pentru sportivii români.

Medalie de argint pentru echipajul masculin de 4 rame al României la Cupa Mondială ...

Sursa: https://www.gandul.ro/sport/romania-a-cucerit-medalia-de-argint-la-cupa-mondiala-de-canotaj-de-la-lucerna-20936948

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.