Sondaj: doar un sfert dintre americani consideră că războiul cu Iranul a meritat costurile

acum 1 ora 32

Majoritatea americanilor au o evaluare negativă a conflictului militar dintre Statele Unite și Iran, potrivit unui nou sondaj Reuters/Ipsos, care arată că doar 24% dintre respondenți cred că războiul a meritat costurile suportate de SUA.

Sondajul, realizat în perioada 18-22 iunie pe un eșantion de 1.262 de adulți americani, indică și faptul că numai 23% dintre respondenți consideră că Statele Unite se află într-o poziție mai puternică în relația cu Iranul decât înainte ca președintele Donald Trump să ordone loviturile aeriene asupra Iranului, pe 28 februarie.

Nouă scădere a popularității lui Trump

În schimb, 35% apreciază că poziția Washingtonului s-a slăbit după declanșarea conflictului.

Cu toate acestea, 63% dintre participanții la sondaj, inclusiv peste jumătate dintre republicani (52%), ...

Sursa: https://www.mediafax.ro/externe/sondaj-doar-un-sfert-dintre-americani-considera-ca-razboiul-cu-iranul-a-meritat-costurile-23760524

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.