Stafful tehnic condus de antrenorul principal David Gérard a selecționat un lot format din 32 de jucători (18 înaintași și 14 jucători de treisferturi), după un stagiu de pregătire desfășurat la București, anunță Federația Română de Rugby.
Căpitanul echipei naționale va fi Cristi Boboc, în timp ce vicecăpitani au fost desemnați Vlad Neculau și Marius Simionescu.
Selecționata României a fost afectată de mai multe indisponibilități medicale. În urma turneului din Africa de Sud au devenit indisponibili Toni Maftei, Jondre Williams și Mihai Popescu. Iar după mini-stagiul de la București au ieșit din calcule Adrian Moțoc, Matthew Tweddle și Serge Le Mezec.
De asemenea, Marius Iftimiciuc, Taylor Gontineac, Atila Septar, Thomas Crețu și Gheorghe Gajion nu au răspuns pozitiv convocării la echipa națională, potrivit reprezentanților federației.
„Nations Cup reprezintă un turneu importat pentru România. Înfruntăm adversari puternici și facem un pas major în pregăti...

acum 1 ora
10





















English (US) ·
Romanian (RO) ·