Vedetele tenisului protestează la Wimbledon pentru premii mai mari, deși fondul a crescut cu 20%

acum 1 ora 10

Vedetele tenisului vor limita la 15 minute aparițiile în fața presei la Wimbledon, în prima săptămână a turneului. Măsura face parte dintr-un protest prin care jucătorii cer premii mai mari, deși organizatorii au anunțat deja o creștere de 20% pentru acest an, informează Financial Times.

Jucătorii și jucătoarele ar urma să înceapă „campania de protest prin acțiune directă” la conferința de presă de dinaintea turneului, programată în acest weekend, potrivit unui comunicat publicat miercuri seară.

Jucătorii cer 15% din veniturile turneului

Larry Scott, fost oficial important în ATP și WTA, reprezintă jucătorii în acest demers. Aceștia cer ca premiile de la Wimbledon să ajungă la 15% din veniturile turneului, evaluate la 444,8 milioane de lire sterline.

Campania a început la Roland-Garros, al doilea turneu de Grand Slam al sezonului. ...

Sursa: https://www.mediafax.ro/sport/vedetele-tenisului-protesteaza-la-wimbledon-pentru-premii-mai-mari-desi-fondul-a-crescut-cu-20-23761072

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.