Dragoș Pîslaru susține că un guvern minoritar PNL–USR–UDMR este „mult mai legitim”: „În acest moment, PSD este un mare învins”
acum 1 ora
14
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a declarat miercuri, pentru Digi24, că varianta unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR ar avea o legitimitate mai mare decât alte scenarii politice.
Acesta a adus critici și la adresa PSD, despre care a spus că ar fi încercat alianțe cu AUR și și-ar fi pierdut din influență în actualele negocieri politice.
„În primul rând, aș vrea să aduc argumentele pentru care un guvern minoritar susținut în formula aceasta de PNL-USR-UDMR este mult mai legitim. În primul rând este vorba de legitimitate morală. PSD a conspirat în această încercare Veștea să rupă PNL în două. Lideri ai Partidului Social-Democrat au mers în curtea AUR, deci la un partid extremist, pentru a cerși voturi. Deci cred că în acest moment PSD este un mare învins...
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.