George Simion îl amenință pe Nicușor Dan după anunțul că negocierile cu partidele au intrat în blocaj: AUR la guvernare sau suspendare!

acum 1 ora 12

Liderul AUR, George Simion, intervine cu o soluție pentru blocajul politic invocat de președintele Nicușor Dan, după eșecul  discuțiilor cu partidele parlamentare pentru majoritatea care să formeze un nou Guvern.

Șeful statului a reacționat, vineri seara, după întâlnirea de la Cotroceni la care reprezentanții AUR nu au fost invitați, cu un mesaj pe rețeaua X în care critică poziția liberalilor conduși de Ilie Bolojan. ”De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția!”, a scris șeful statului, care a precizat că s-a revenit la blocajul politic pe care marţi îl credea depăşit.

După doar o oră de discuții, în jurul orei 19.00, ședința de la Cotroceni s-a încheiat. Nu s-a ajuns la un acord, partidele și-au păstrat pozițiile, iar desemnarea premierului s-a amânat. În acest context, Simion i-a transmis președintelui:

„AUR la guvernare! E singura soluție. Dacă nu se conformează N Dan, trebuie suspendat”, a scris Simion.

La discuțiile de vineri seara au par...

Sursa: https://www.gandul.ro/politica/george-simion-il-ameninta-pe-nicusor-dan-dupa-anuntul-ca-negocierile-cu-partidele-au-intrat-in-blocaj-aur-la-guvernare-sau-suspendare-20935672

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.