Kelemen Hunor a spus că decizia președintelui Nicușor Dan de a da timp partidelor să se decidă asupra unei formule de guvernare a venit după eșecul lui Eugen Tomac și eșecul lui Adrian Veștea.
„Fără partide politice n-ai cum să faci majorități, n-ai cum să guvernezi. Și atunci a plasat (Nicușor Dan – n.r.) responsabilitatea spre partidele politice. Din perspectiva președintelui, ținând cont de atribuțiile președintelui, da, are dreptate”, spune Kelemen Hunor, la RFI.
„Mediere forțată” ca la Vatican
El crede, însă, că ar putea fi necesară, la un moment dat, de „o mediere forțată”.
Întrebat ce înseamnă o mediere forțată, Kelemen a făcut referire la procedura alegerii Papei la Vatican.
„Eu am spus, procedural, că trebui să urmărim sau să urmăm ce se întâmplă la Vatican, între ghilimele, bineînțeles că totuși trebuie să păstrăm proporțiile. (…) Ai cerut votul cetățenilor. Ai intrat acolo, în Parlamentul României, să faci ceva bun pentru cetățeni. Sig...

acum 1 ora
7






















English (US) ·
Romanian (RO) ·