Kelemen Hunor, despre relația cu premierul ungar Peter Magyar: „Intenția noastră este să avem o relație corectă cu Guvernul Ungariei”

acum 1 ora 16

Într-un interviu acordat RFI, liderul UDMR a declarat că, după întâlnirea avută anterior cu Peter Magyar, cei doi nu au mai discutat, însă obiectivul rămâne dezvoltarea unei relații bazate pe respect, colaborare și încredere între România și Ungaria.

„Probabil că la un moment dat vom avea discuții în timpul verii sau toamnă. A fost acea discuție corectă, zic eu, cu niște chestiuni care trebuiau spuse, dar eu după aceea nu am mai vorbit cu el, nu ne-am întâlnit,” a spus Kelemen Hunor.

Relația cu noul Executiv de la Budapesta

Liderul UDMR a subliniat că obiectivul formațiunii rămâne dezvoltarea unei relații instituționale bazate pe dialog și respect reciproc între cele două state.

„Intenția noastră este să avem o relație corectă cu Guvernul Ungariei. Și o relație corectă să existe între România și Ungaria (…) Bazată pe respect și pe colaborare, pe încredere”, a spus Kelemen Hunor.

Acesta a arătat că relațiile dintre cele două țări trebuie consolida...

Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/kelemen-hunor-despre-relatia-cu-premierul-ungar-peter-magyar-intentia-noastra-este-sa-avem-o-relatie-corecta-cu-guvernul-ungariei-23760629

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.