Într-un interviu acordat RFI, liderul UDMR a declarat că, după întâlnirea avută anterior cu Peter Magyar, cei doi nu au mai discutat, însă obiectivul rămâne dezvoltarea unei relații bazate pe respect, colaborare și încredere între România și Ungaria.
„Probabil că la un moment dat vom avea discuții în timpul verii sau toamnă. A fost acea discuție corectă, zic eu, cu niște chestiuni care trebuiau spuse, dar eu după aceea nu am mai vorbit cu el, nu ne-am întâlnit,” a spus Kelemen Hunor.
Relația cu noul Executiv de la Budapesta
Liderul UDMR a subliniat că obiectivul formațiunii rămâne dezvoltarea unei relații instituționale bazate pe dialog și respect reciproc între cele două state.
„Intenția noastră este să avem o relație corectă cu Guvernul Ungariei. Și o relație corectă să existe între România și Ungaria (…) Bazată pe respect și pe colaborare, pe încredere”, a spus Kelemen Hunor.
Acesta a arătat că relațiile dintre cele două țări trebuie consolida...

acum 1 ora
16























English (US) ·
Romanian (RO) ·