Magistrații au semnat o petiție împotriva legii salarizării: „Singura preocupare a inițiatorilor a vizat majorarea salariilor demnitarilor”

acum 4 saptamani 2

Președinții tribunalelor din România au elaborat o petiție în care critică dur noua lege a salarizării a ministrului Dragoș Pîslaru, care afectează și salariile magistraților. Semnatarii petiției susțin că noile reglementări ar putea genera „consecințe catastrofale” și dezechilibre majore în sistemul judiciar.

Documentul a fost redactat în contextul pozițiilor exprimate anterior de președintele Înalta Curte de Casație și Justiție și de Consiliul Superior al Magistraturii. Magistrații avertizează că proiectul ar putea produce situații paradoxale în sistemul de salarizare.

„Textele proiectului vor provoca anomalii traduse în încadrări diferite ale persoanelor în funcție de data promovării sau recrutării în funcții publice astfel încât se va ajunge la situații în care, ca efect al promovării în grade sau trepte d...

Sursa: https://www.gandul.ro/politica/magistratii-au-semnat-o-petitie-impotriva-legii-salarizarii-singura-preocupare-a-initiatorilor-a-vizat-majorarea-salariilor-demnitarilor-20904297

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.