Maia Sandu a spus că problema situației de la graniță este ridicată constant în dialogul cu Bucureștiul și că partea moldoveană încearcă să își îmbunătățească propriile proceduri.
„De fiecare dată se discută. Absolut de fiecare dată, cu ocazia fiecărei întâlniri se discută”, a declarat președinta Republicii Moldova.
Șefa statului de peste Prut a susținut că, pe partea Republicii Moldova, lucrurile se mișcă mai repede și că autoritățile de la Chișinău au făcut ceea ce ținea de ele.
„Noi, pe partea noastră, ce putem face, am făcut. Și dacă mai există întrebări sau obiecții, putem să încercăm să îmbunătățim procesele. Pe partea cealaltă, noi nu le putem îmbunătăți”, a spus Maia Sandu.
Sandu: „Nu înțelegem unde sunt obstacolele”
Președinta a explicat că primește asigurări de la nivel înalt, din România, că problema cozilor de la graniță va fi rezolvată, însă situația revine periodic.
„Nu înțelegem unde sunt obstacolele, pentru că de fiecare da...

acum 1 ora
40






















English (US) ·
Romanian (RO) ·