NASA a prezentat planul pentru crearea primei baze permanente pe Lună, fiind dezvăluit anul începerii construcției

acum 4 saptamani 13

NASA a prezentat planul său general pentru crearea primei baze permanente pe Lună. Au fost dezvăluite anul începerii construcției și regiunea în care vor fi trimiși astronauții. 

Planul este structurat în trei etape și are la bază o abordare iterativă, care presupune o creștere treptată a capacităților infrastructurii lunare. Administratorul NASA, Jared Isaacman, a declarat marți că SUA nu va renunța „niciodată” la Lună.

Agenția spațială își dorește ca Luna să devină o locuință „semi-permanentă” în viitorul apropiat. Astronauții vor construi instalații pentru  a produce electricitate, oxigen și apă. Vor construi sere pentru cultivarea legumelor și fructelor. Și se vor putea deplasa pe distanțe lungi cu rovere.

Sursa: https://www.gandul.ro/international/nasa-a-prezentat-planul-pentru-crearea-primei-baze-permanente-pe-luna-fiind-dezvaluit-anul-inceperii-constructiei-20904008

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.