NATO își întărește flancul estic: Polonia și Marea Britanie își unesc forțele într-un nou pact militar strategic pe fondul amenințărilor Rusiei

acum 4 saptamani 19

Polonia și Regatul Unit vor semna miercuri la Londra un nou tratat de apărare și securitate menit să consolideze cooperarea militară, schimbul de informații și combaterea amenințărilor hibride, într-un context tot tensionat pe flancul estic al NATO.

Europa își accelerează consolidarea alianțelor militare în fața amenințărilor de securitate venite dinspre Rusia. În acest context, Polonia și Regatul Unit fac un nou pas strategic în această direcție, potrivit Reuters.

Astfel, premierul polonez Donald Tusk și omologul său britanic Keir Starmer vor semna miercuri, la Londra, un tratat de apărare și securitate care vizează întărirea cooperării dintre cele două state în domenii-cheie precum armamentul, securitatea cibernetică și combaterea atacurilor hibride.

Sursa: https://www.gandul.ro/international/nato-isi-intareste-flancul-estic-polonia-si-marea-britanie-isi-unesc-fortele-intr-un-nou-pact-militar-strategic-pe-fondul-amenintarilor-rusiei-20904396
Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.