O meserie periculoasă. Un fermier moare în fiecare săptămână, crescătorii de animale sunt cei mai expuși

acum 1 ora 14

Un fermier german moare în fiecare săptămână, conform Agraheute. Publicația folosește datele instituției numite Asigurarea Socială pentru Agricultură, Silvicultură și Horticultură (SVLFG).

Datele arată că anul trecut, în agricultura germană, numărul accidentelor raportate a scăzut cu aproximativ 4,6%, până la 30.503 cazuri. Din acestea, 58 s-au soldat cu decese. Statistica mai arată că cele mai periculoase domenii sunt creșterea animalelor și reparațiile utilajelor agricole.

SVLFG a numărat 12.089 de accidente în rândul crescătorilor de animale. În reparații, au fost 7.458 de accidente. În ambele domenii de activitate au murit câte 13 persoane.

În silvicultură s-au înregistrat 4.454 de cazuri, iar în horticultură s-au înregistrat 17.682 de accidente, 10 fiind mortale.

Vara este cea mai peri...

Sursa: https://www.mediafax.ro/agricultura/o-meserie-periculoasa-un-fermier-moare-in-fiecare-saptamana-crescatorii-de-animale-sunt-cei-mai-expusi-23761374

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.