Reuters: Un comandant ucrainean de rang înalt vede un „moment de cotitură” iminent în războiul cu Rusia: „Următoarele șase luni sunt cele mai critice”

acum 4 saptamani 13

Un comandant militar ucrainean de rang înalt a declarat pentru Reuters că Ucraina are o fereastră de aproximativ șase luni pentru a prelua inițiativa pe front în fața Rusiei și pentru a-și consolida poziția înaintea unor eventuale negocieri de pace. În opinia sa, după mai bine de patru ani de război, se apropie un „moment de cotitură”.

„Următoarele șase luni sunt cele mai critice”

Generalul de brigadă Andriy Bilețki, comandantul celui de-al treilea corp de armată al Ucrainei, considerat una dintre cele mai respectate formațiuni de luptă ale țării, a declarat într-un interviu acordat Reuters că armata rusă este, în opinia sa, epuizată și nu mai poate realiza progrese importante.

Sursa: https://www.gandul.ro/international/reuters-un-comandant-ucrainean-de-rang-inalt-vede-un-moment-de-cotitura-iminent-in-razboiul-cu-rusia-urmatoarele-sase-luni-sunt-cele-mai-critice-20904956

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.