România a intrat în cursa înarmării de toți banii. Gândul prezintă lista lungă a sistemelor de luptă achiziționate în ultimii ani de Armata Română, dar și traseul miliardelor de euro împrumutate prin SAFE
acum 1 ora
15
România se înarmează și cheltuiește, cu frenezie, zeci de miliarde de euro. Tabloul general este impresionant. Cumpărăm drone Watchkeeper X din Israel, rachete și lansatoare Patriot, tancuri Abrams de la americani, sistemele antiaeriane israeliene, blindate din Coreea de Sud, sisteme Mistral franceze. Prin SAFE, România va achiziționa mașini de luptă a infanteriei, sisteme anti-dronă și muniție din Germania, iar corveta „Contraamiral August Roman” – cumpărată de MApN din Turcia – a intrat în dotarea Forțelor Navale Române.
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.
România a intrat în cursa înarmării de toți banii. Gândul prezintă lista lungă a sistemelor de luptă achiziționate în ultimii ani de Armata Română, dar și traseul miliardelor de euro împrumutate prin SAFE