Tricolorele au condus la pauză cu 16-14 și au avut un avantaj de patru goluri în partea secundă. Însă, în ultimul sfert de oră al meciului, Brazilia a revenit, preluând conducerea chiar și la două lungimi. România U20 a încheiat cu un parțial de 6-2 în ultimele opt minute, reușind să se impună cu 30-28.
Cea mai bună marcatoare a selecționatei României a fost Teodora-Lavinia Damian, cu 10 reușite din 12 aruncări. Anamaria Șerban, Alexia-Maria Niță și Sara Trușcă au încheiat cu câte 4 goluri fiecare.
Din punct de vedere statistic, România a avut o eficiență generală a aruncărilor de 59%. Tricolorele au excelat la contraatac, unde au marcat de șase ori, comparativ cu doar două goluri ale adversarelor.
De asemenea, echipa tricoloră a transformat toate cele șase aruncări de la 7 metri de care a beneficiat.
Victoria cu Brazilia califică România în faza principală a competiției, după ce miercuri se impusese și în Sursa: https://www.mediafax.ro/sport/romania-invinge-brazilia-la-campionatul-mondial-u20-de-handbal-feminin-si-avanseaza-in-faza-urmatoare-23761516 Declinarea răspunderii !!!
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.

acum 1 ora
5






















English (US) ·
Romanian (RO) ·