Sindicaliştii din Educaţie vor picheta joi Palatul Parlamentului

acum 1 ora 6

Sindicaliştii din Educaţie vor picheta joi, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului, au anunţat într-un comunicat de presă reprezentanţii Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, ai Federaţiei Sindicatelor din Educaţie “Spiru Haret” şi Federaţiei Naţionale Sindicale “ALMA MATER”.

Potrivit unui comunicat remis presei, reprezentanţii angajaţilor din învăţământ vor depune peste 160.000 de semnături strânse pentru susţinerea unei iniţiative legislative menite să modifice şi să completeze Legile Educaţiei (Legile nr. 198/2023 şi nr. 199/2023). Aceştia cer anularea prevederilor din Legea nr. 141/2025, despre care spun că sunt dăunătoare sistemului educaţional.

Sindicaliştii solicită reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la normele didactice anterioare, acordarea unei prime de instalare pentru profesorii care predau în zone defavorizate, organizarea separată a clasei ...

Sursa: https://tvrinfo.ro/sindicalistii-din-educatie-vor-picheta-joi-palatul-parlamentului/

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.