Eugen Tomac a fost întrebat sâmbătă, la Digi24, dacă președintele Nicușor Dan a fost parte a planului de dărâmare a guvernului Bolojan.
„Nu. Și o să vă explic de ce. (…) Au existat foarte multe momente de tensiune în sânul coaliției, începând din luna octombrie a anului trecut, după alegerile din capitală, deci relația între PSD și premierul Bolojan nu a fost o relație foarte caldă în interiorul coaliției, iar dacă guvernul a funcționat până la adoptarea bugetului cu, repet, atmosfera extrem de încărcată din interior, este tocmai pentru că președintele de fiecare dată a intervenit și a cerut ca lucrurile să se calmeze, să revină la normalitate”, a spus Eugen Tomac.
Consilierul prezidențial a fost întrebat cât de reală e aversiunea președintelui Nicușor Dan față de Ilie Bolojan.
„Cred că e prea mult spus aversiune. Președintele este un om politic extrem de corect în ceea ce privește loialitatea între instituții. A funcționat foarte bine relația între guvern și ad...

acum 1 ora
8





















English (US) ·
Romanian (RO) ·