TOP 3 | Cele mai mari „otrăvuri” pe care romanii le mănâncă la micul-dejun, potrivit medicilor Mihaela Bilic, Nicolae Hancu, Simona Carniciu și Virgiliu Stroescu

acum 4 saptamani 13

TOP 3 | Cele mai mari „otrăvuri” pe care romanii le mănâncă la micul-dejun, potrivit medicilor Mihaela Bilic, Nicolae Hancu, Simona Carniciu și Virgiliu Stroescu.

Micul-dejun este considerat de mulți specialiști cea mai importantă masă a zilei, însă numeroși români aleg produse care, consumate frecvent, pot avea efecte serioase asupra sănătății. Medicii nutriționiști și specialiștii în diabet și boli metabolice atrag atenția asupra unor alimente extrem de populare dimineața, pe care le consideră adevărate „otrăvuri” pentru organism.

Potrivit medicilor Mihaela Bilic, Nicolae Hancu, Simona Carniciu și Virgiliu Stroescu, cele mai periculoase alegeri pentru micul-dejun sunt mezelurile procesate, cerealele dulci din comerț și produsele de patiserie.

Mezelurile procesate: crenvurști, parizer și salam

...

Sursa: https://www.gandul.ro/actualitate/top-3-cele-mai-mari-otravuri-pe-care-romanii-le-mananca-la-micul-dejun-potrivit-medicilor-mihaela-bilic-nicolae-hancu-simona-carniciu-si-virgiliu-stroescu-20904429

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.