Întrebat dacă a fost indus în eroare de liderul PNL în privința susținerii pentru candidatura lui Eugen Tomac la șefia Guvernului, președintele Nicușor Dan a evitat să ofere un răspuns direct.
„ în momentul în care l-am desemnat pe Eugen Tomac, am avut așteptarea rezonabilă că o să fie o majoritate pentru această nominalizare, că altfel n-aș fi făcut-o. De asemenea, când l-am desemnat pe domnul Veștea, am avut o așteptare rezonabilă că acest guvern va trece”, a declarat șeful statului.
Președintele a susținut însă că, în ambele situații, calculele inițiale nu s-au confirmat deoarece unii dintre liderii cu care discutase și-au modificat poziția ulterior.
„Și într-un caz și în altul, așteptarea mea rezonabilă, care s-a bazat pe niște discuții cu niște lideri, nu s-a materializat pentru că niște lideri și-au schimbat opinia între timp”, spune președintele.
Săptămâna trecut, liderul PSD, Sorin Grin...

acum 1 ora
4






















English (US) ·
Romanian (RO) ·