Președintele Nicușor Dan a făcut declarații la o conferință de presă în Polonia, după ce a participat joi la de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară. Vineri, șeful statului ar urma să se întâlnească cu liderii partidelor parlamentare, care urmează să-i prezinte soluțiile lor pentru ieșirea din criza politică.
Nu te poți cu sistemul cand esti seful sistemului. intrebarea e cum sa avem un guv ca
„Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea este cum să reformezi sistemul fără să duci țara în anarhie. Între un câine care latră și unul care mușcă, eu îl prefer pe cel care mușcă. Eu întotdeauna voi fi în poziția de a fi instrumentul pentru a reforma sistemul”, a spus șeful statului, răspunzând la o întrebare din partea presei.
Nicuşor Dan: „Ar fi bine să avem un guvern până marți”
„Pentru România este important să avem un guvern cât mai repede, până marți, când intră Parlame...

acum 1 ora
9






















English (US) ·
Romanian (RO) ·